E-fatura portalında sorun yaşamamak için java ve explorer ayarlamaları nasıl yapılır? – JTS-Jet Teknik Servis

Bize puan verin!
[Total: 84 Average: 4.6]

!!!DİKKAT!!!
PORTALLARA  GİRERKEN, BAŞVURU YAPARKEN YA DA İMZALAMADA- FATURA İPTALİNDE, ONAYLAYAMADA VS. DESTEK ALMAK İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.

2017’den beri e-dönüşüm konusunda tüm Türkiye’de SMMM ve Firma yetkililerinin yaşadıkları sıkıntıları gideriyoruz. Bu süreçte yalnız değilsiniz. Ücrete tabi Uzak masaüstü ile destek veriyoruz.  

Teknisyen: ibrahim ÇELİK
Telefon & Whatsapp: 0507 142 1545 
SORU 1 :    E FATURA, E DEFTER , E ARŞİV, E MESLEK MAKBUZ başvuru yaparken ya da portallara girerken java ve explorer ayarları nasıl yapılmalıdır?
SORU 2 : E FATURA, E DEFTER , E ARŞİV, E MESLEK MAKBUZ portallara girerken bu hatayı  “İmzalı giriş isteğiniz sunucuya iletiliyor Lütfen bekleyin” neden almaktayım ve ne yapmalıyım? ****SORU 2 çözümü için 11.maddeyi inceleyiniz””””

SORU 3 :
E FATURA iptal ederken bu hatayı  “fatura iptal talebi kaydedilemedi” neden almaktayım ve ne yapmalıyım?
*** bu hata için kesin çözüm; sunacağımız uzak bağlantı desteğidir. İletişim kanallarından bize ulaşabilirsiniz. 

ÇÖZÜM:    Olmazsa olmaz programları aşağıdadır. Şunu belirtmeliyiz ki; bu makaledeki yönerge ve programlar sonuca ulaşmak için yeterlidir  ancak bazı bilgisayarlarda işletim sistemi ve diğer program farklılıklarından kaynaklı sorunlar için çözüm bulmak için bizden teknik destek almanız gerekebilir.
Burada paylaşmadığımız Kamu Sm’e ait mali mühür ve diğer e-imza firmalarına (e-güven, etuğra, türktrust, e-imza) ait sürücülerin ve akis, safenet, palma gibi sertifika programlarının  kurulu ve pin kodunun hazır-doğru olduğunu varsayıyoruz. Değilse öncelikle bu aşamadaki gerekli program ve sürücüleri kurmalısınız.

Tüm e-portallara girmek için;

—-E FATURA WEBSOCKET İNDİRMEK İÇİN TIKLA


1- 
Explorer 11 64bit indirmek için TIKLAYIN

      Explorer 11 32bit indirmek için TIKLAYIN
Windows 7 kullanıcıları için Explorer  9 ve  uzeri kurulu olmalıdır. Zaten Explorer 11 yüklüyse sonraki 2.Aşamaya geçin.
Windows 10 kullanıcıları  explorer güncelleme yapmalarına gerek yoktur ve yani aşamayı dikkate almayınız.

2-  EXPLORER SERTİFİKASINI yüklemek için TIKLAYIN.
İndirip çalıştırın ve “sertifikayı al” tıklayınız.
(https://localhost:8543 sayfasını açılmasını sağlar. Ancak Explorer varsayılan tarayıcı olarak ayarlamalısınız.

3-  JAVA son versiyonunu indirmek için TIKLAYIN
Java 32bit ya da 64bit genellikle önemli değil. Yani tarayıcının yönlendirdiği javayı indirip kurun.)
” JAVA KURDUKTAN SONRA;  Configure Java uygulamasını açın- Securty Sekmesine tıklayın.-Edit Site List butonuna tıklayın-add butonuna tıklayın-https://ebelge.gib.gov.tr-yapıştırın-okey tıkla ve çıkın. ”

4-  Güncel Firefox indirmek için TIKLAYIN 
İndirmek zorunda değilsiniz. Eğer E Fatura için Firefox tarayıcı olarak tercih edecekseniz yükleme sonrası mozilla varsayılan tarayıcı olarak ayarlanmalıdır.

5-  Güncel Chrome indirmek için TIKLAYIN 
İndirmek zorunda değilsiniz. Eğer E Fatura için  Chrome’u tarayıcı olarak tercih edecekseniz yükleme sonrası Chrome’u varsayılan tarayıcı olarak ayarlanmalıdır. 

6-  E fatura websocket indirmek için TIKLAYIN
“İmza socket sunucusuna erişilemedi. lütfen imza soket yazılımını çalıştırıp sayfayı yenileyiniz” bu hatanın çözümü için web soketi indirip çalıştırmalısınız. Otomatik açılan Localhost sayfasında  dilediğiniz portala girebilirsiniz.

7-  E FATURA PORTALINA giriş yapmak için TIKLAYIN

8- E DEFTER PORTALINA giriş yapmak için TIKLAYIN

9- E ARŞİV PORTALINA giriş yapmak için TIKLAYIN

10- E FATURA İPTAL PORTALINA giriş yapmak için TIKLAYIN

11- İmzalı giriş isteğiniz sunucuya iletiliyor Lütfen bekleyin” hatasını alıyorsanız; bu genellikle şahıs/tüzel firmaya ait mali mühür ya da e imzanız ile başvuru yapmadan portala girmenizden kaynaklanmaktadır.  Eğer mali mühür/eimza ile başvuru yapmadıysanız makalenin az aşağıdasındaki 5.maddede başvuru adreslerinden ilgili yere başvuru yapmalısınız. Başvuru yapmak için bizden destek talep edebilirsiniz.
Ancak en az 1 gün önce mali mühür/eimza ile e fatura/e defter/e arşiv /e smm başvuru yapmanıza rağmen giremiyorsanız;
başvurudan en az 1 gün sonra;
Mükellefiyetinizin başlayıp başlamadığını öğrenmek için;
EFATURA KULLANICI LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.  EARŞİV KULLANICI LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.  ESMM KULLANICI LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

Eğer başvuru sonrası mükellef listesinde değilseniz ilgili yere MAİL göndermelisiniz. İlgili yerlerin MAİL adreslerini alt satırda paylaşıyorum.
efatura için efatura@gelirler.gov.tr — e defter için edefter@gelirler.gov.tr — earşiv e smm için earsiv@gelirler.gov.tr


E MESLEK MAKBUZ, E DEFTER, E FATURA ,E ARŞİV, E MUSTAHSİL  İÇİN
BAŞVURU YAPACAKSANIZ GEREKLİ AYARLARI AŞAĞIDA MADDE MADDE PAYLAŞIYORUM. 


1-
EXPLORER SERTİFİKASINI yüklemek için TIKLAYIN.(indirip çalıştırın ve “sertifikayı al” tıklayınız.

indirdiğiniz İmzalama aracını çalıştırdığınızda varsayılan tarayıcınızda (Explorer ya da Firefox’da)  LOCALHOST sayfası açacaktır.
ÖNEMLİ-Mozilla firefox  Localhost sayfasını açarsa  ayrıcalık tanı ve devam et demeniz ve sertikiyayı yükle demelisiniz.

2- Denetim masasından Java simgesi açılmalı ve security kısmında edit site list butonuna tıklayın ve açılan pencerede add butonuna tıklayın ve satıra şu adresi “https://ebelge.gib.gov.tr”   yapıştırın. 

3- E FATURA, E DEFTER ya da E ARŞİV BAŞVURUSU yaparken ve  İmza socket sunucusuna erişilemedi. Lütfen imza socket yazılımını çalıştırıp sayfayı yenileyiniz ” hatasını alıyorsanız  E FATURA, E DEFTER,E ARŞİV imzalama aracını(web soket)  İNDİRİN ve imzalama aracını çalıştırıp ekranda açık haldeyken tekrar başvuru yapın.

4- Bu şekilde tekrar başvuru ekranına gelin ve web socket kullanarak başvuru yapın.

E Fatura BAŞVURU sitesine direk gitmek için TIKLAYIN

E Defter BAŞVURU sitesine direk gitmek için TIKLAYIN

E ARŞİV- E MAKBUZ ( E-SMM ) – E MÜSTAHSİL BAŞVURU sitesine direk gitmek için TIKLAYIN

5- Başvuru yaparken mali mühür kullanarak başvuru yaparken butonuna tıkladığınızda karşınıza KART GİRİŞ ekranı gelecektir. Bu ekranda TANIMLA’ya tıklayın.Kart Tanımla Kısmında SEÇ butonuna tıklayın ve 

C:\Windows\System32\akisp11.dll

 Sertifikasını bulun ve Ekle butonuna tıklayın. Kart adına ise akiskart yazıp kaydedin. Ve E imza Giriş şifresini girip imzala butonuna tıklayın.

 

Bize puan verin!
[Total: 84 Average: 4.6]
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X